OsadaNET / <?php print $title; ?>


  Banner





Podstawy działania sieci i internetu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Komputery i sieć
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Pon Kwi 09, 2007 15:25    Temat postu: Podstawy działania sieci i internetu Odpowiedz z cytatem

Uff... Już od dawna obiecuję ten temat. Postaram się tu w możliwym skrócie opisać jak działa nasza sieć i internet. Oczywiście bez wchodzenia w szczegóły techniczne, dlatego przepraszam osoby zainteresowane o uogólnienia i czasem prymitywne uproszczenia.

Bez tych informacji trudno mi będzie wytłumaczyć jak działa nasz podział łącza, dlaczego zewnętrzne IP są niebezpieczne, czy wreszcie jak w prosty sposób każdy może przetestować działanie naszego łącza.

Temat na razie na razie jest w fazie testowej, dlatego proszę do odwołania
NIE WPISYWAĆ NOWYCH POSTÓW w tym wątku.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil


Ostatnio zmieniony przez sERo dnia Pią Maj 11, 2007 16:03, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Pon Kwi 09, 2007 16:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I. Sieć lokalna (LAN, MAC, Ethernet, Switch):
1. Na samym "dole" jest kabel (skrętka UTP zakończona wtyczkami RJ-45) oraz protokół opisujący jak zamieniać pojedyńcze bity na odpowiednie sygnały elektryczne w kablu.
2. Dane w sieci lokalnej grupowane są w ramki protokołu Ethernet. Komputery rozróżniane są tu po adresach MAC - każda karta sieciowa na świecie posiada swój unikalny numer seryjny.
* Switche na podstawie adresów MAC przesyłają ramki Ethernet do odpowiednich komputerów docelowych.

II. Internet (TCP/IP, UDP, ICMP, ACK):
3. Połączenia odbywają się za pomocą protokołu IP. Komputery w internecie identyfikują się za pomocą unikalnych adresów IP, każdy w postaci czterech liczb z zakresu 0..255 oddzielonych kropkami, np. "83.17.133.58". Dane grupowane w pakiety przesyłane są pomiędzy źródłowym, a docelowym adresem IP.
4. Komputer pod jednym adresem IP móże obsługiwać wiele różnych połaczeń naraz. Wykorzystuje się do tego kolejne protokoły: ICMP, TCP i UDP. TCP i UDP udostępniają dla każdego komputera po 65535 portów. Każde połączenie TCP lub UDP odbywa się z portu żrodłowego pod jednym adresem IP na port docelowy pod innym adresem IP.
5. W protokole TCP odbiorca musi potwierdzić, że odebrał dane. W tym celu wysyła specjalne potwierdzenia ("ACKi"). Nadawca wysyła kolejną porcję danych (pakiet TCP) dopiero gdy otrzyma ACKa, że odbiorca odebrał poprzedni pakiet.
* Najpopularniejsze usługi mają standardowo przypisane porty, np. strony www serwowane są przez protokół http na porcie TCP/80, poczta przychodzącą odbierana jest z TCP/25,

III. Internet przez sieć lokalną (ARP, DHCP):
* Pakiety są pakowane (enkapsulowane) w pakiety niższych warstw. Pakiet TCP z portu na port pakowany jest do pakietu IP i wysyłany do internetu. Z kolei pakiet IP przesyłany naszą siecią lokalną jest pakowany w ramkę ethernet i wysyłany na konkretną kartę sieciową w/g adresu MAC.
* Protokół ARP działający w sieci lokalnej pozwala wszystkim komputerom określić która karta (MAC) w sieci obsługuje konkretny adres IP, np. że ruch do 192.168.1.1 należy kierować do karty 00:40:F4:A7:B7:58.
* W naszej sieci komputery nie mają na stałe skonfigurowanych adresów IP. Po każdym uruchomieniu proszą one serwer za pomocą protokołu DHCP, aby przyznał im odpowiedni IP na podstawie MACa karty. Coś w stylu - komputer prosi "Halo! Mój MAC to 00:40:F4:A7:B7:58", a serwer odpowiada: "W takim razie ustaw swoj IP na 192.168.1.1".

IV. Nazwy domenowe (DNS):
* System DNS pozwala przypisać adresom IP łatwiejsze do zapamiętania nazwy tekstowe (domenowe), np. zamiast "83.17.133.58" mamy "www.osadanet.pl".
* DNS jest uporządkowany hierarchicznie: najpierw na podstawie końcówki nazwy domenowej zapytanie o adres IP jest kierowane do serwerów USA (np. ".com" - komercyjne, ".org" - organizacja) albo do serwerów krajowych, np. ".pl". Potem serwery krajowe na podstawie kolejnych członów nazw przesyłają zapytanie do odpowiednich podmiotów, które zarządzają tymi przyrostkami (np. "osadanet.pl"), na końcu ostatni podmiot podaje adres IP dla całej nazwy.
* www.uj.edu.pl: ".pl" - Polska, ".edu" - jednostka edukacyjna, ".uj" - Uniw. Jagielloński, "www" - serwer www. Adres IP: 149.156.89.139
* porter.lan.osadanet.pl: ".pl", ".osadanet" - OsadaNET, ".lan" - siec lokalna, "porter" - komputer Porter. Adres IP: 192.168.1.4

V. Przeglądarka internetowa (URL, HTTP):
* Adresy w przeglądarkach internetowych podawane są w specjalnym formacie URL: na początku jest nazwa protokołu lub usługi (np. "http://", "ftp://", "mailto:"), potem jest opcjonalna nazwa użytkownika z małpą na końcu, np. "nouser@", dalej jest nazwa domenowa lub adres IP serwera, np. "www.osadanet.pl" lub "mail.osadanet.pl", kolejno opcjonalny numer portu TCP poprzedzony dwukropkiem, np. ":80". Na samym końcu w usługach z katalogiem plików podawana jest ścieżka do pliku na serwerze, np. "mrtg/picasso_eth1.php".
* http://www.osadanet.pl/: połącznie przez protokół http:// do serwera www.osadanet.pl na port 80 (domyślny dla http), do domyślnego pliku w głownym katalogu ("/").
* http://83.17.133.58:80/: dokładnie to co wyżej, tylko zamiast nazwy domenowej od razu podałem adres IP serwera oraz dodatkowo numer portu.
* mailto:nouser@osadanet.pl: wysłanie poczty do użytkownika "nouser" na serwerze pocztowym domeny "osadanet.pl".

VI. Routing (routery):
* Internet zbudowany jest na kształ pajęczyny albo sieci dróg. Za obsługę "skrzyżowań" odpowiadają tu specjalne urządzenia zwane routerami.
* Routery zazwyczaj podłączane są do wielu łącz. Znając adres źródłowy i docelowy pakietu IP potrafią go odpowiednio przekierować z jednego łącza do innego, inaczej: potrafią wybrać trasę (ang. route) połączenia.
* Podczas typowego połączenia internetowego pakiety IP przesyłane są przez kilkanaście różnych routerów (operatorów, sieci szkieletowych, międzynarodowych), tak długo, aż nie trafią do docelowej sieci i docelowego komputera.
* W razie awarii łącz routery automatycznie zmieniają wszystkie domyślne trasy (routing), tak by pakiety były kierowane "objazdami". Podobna sytuacja dzieje się, gdy łącza "po drodze" są mocno obciążone.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Sro Kwi 18, 2007 20:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

VII. Ta "straszna" enkapsulacja...
Na poniższym diagramie przedstawione jest jak wygląda "pakowanie danych" do przesłania naszą siecią:
4. Najpierw dane wrzucane są do pakietu TCP,a do nagłówka TCP wpisywane są numery portów (nadawcy, odbiorcy) oraz cała sygnalizacja informująca m. in. o tym czy odbiorca odebrał poprzedni pakiet.
3. Następnie cały pakiet TCP wrzucany jest jako dane do pakietu IP, a z kolei do nagłówka IP idzie adres IP nadawcy, IP odbiorcy, długość całości.
2. I znowu pakiet IP jest pakowany w dane ramki Ethernet, a do jej nagłówka wpisywany jest MAC nadawcy, odbiorcy i długość całości.
1. I wreszcie pakiet Ethernet zamieniany jest na impulsy elektryczne w naszym okablowaniu.

_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Pią Maj 11, 2007 15:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

IX. Przykład
DHCP:
0. Przy starcie komputera system operacyjny otrzymał przy pomocy protokołu DHCP informacje dotyczące konfiguracji naszej sieci m. in. "mój" adres IP, adresy bramy internetowej, serwerów dns
Przeglądarka:
1. Wpisuję w okienku przeglądarki internetowej adres http://www.onet.pl/. Przeglądarka rozpoznaje po nagłówku http://, że będzie to połączenie do serwera www, ponieważ nie podałem numeru portu to wybiera domyślny TCP/80.
2. Przeglądarka prosi system operacyjny o podanie adresu IP dla www.onet.pl. System operacyjny odpytuje serwery DNS i przekazuje przeglądarce adres 213.180.130.200.
3. Przeglądarka prosi system operacyjny o zestawienie połączenia TCP/IP na adres IP 213.180.130.200 i numer portu TCP 80.
Pakiet TCP/IP:
4. System operacyjny sprawdza numer pierwszego wolnego portu TCP na moim komputerze, zazwyczaj 1026 i tworzy pakiet TCP z portu 1026 na port 80 oraz ustawia flagi, ze chce rozpocząć trwałe połączenie TCP. Do środka pakietu TCP system wkłada zakodowane zapytanie o zawartość strony www .
5. System operacyjny zna adres IP mojego komputera, w tym przypadku 192.168.1.201 i na tej podstawie tworzy pakiet IP z adresu 192.168.1.201 na 213.180.130.200. Do środka wkłada utworzony w kroku "4" pakiet TCP.
6. Ponieważ adres 213.180.130.200 jest spoza naszej sieci to system operacyjny kieruje pakiet TCP/IP do routera / bramy internetowej, pod adres 192.168.1.1.
Ethernet:
7. System operacyjny wie, że łączę się do sieci przez kartę ethernet 10/100, odpytuje więc protokołem ARP pod jakim numerem MAC jest dostępny adres IP 192.168.1.1. Odpowiedź: "00:40:F4:A7:B7:58".
8. Sterownik karty sieciowej podaje, że mój numer MAC to "00-C0-4F-F8-61-BC". System operacyjny prosi sterownik o przesłanie ramki ethernet z 00:C0:44:F8:61:BC na 00:C0:4F:F8:61:BC z zawartością wcześniej utworzonego pakietu TCP/IP.
Routing:
9. Nasz router (192.168.1.1) odbiera pakiet i orientuje się, że musi go przesłać dalej do routera brzegowego jednego z naszych operatorów. Router po stronie operatora przesyła pakiet do kolejnych routerów w internecie, te znowu do kolejnych, tak długo aż pakiet nie trafi do docelowego adresu 213.180.130.200.
10. Serwer Onetu pod adresem 213.180.130.200 odbiera pakiet, odkodowuje go i przesyła zawartość strony w drugą stronę, analogicznie tworząc odpowiednie pakiety.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Komputery i sieć Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group