OsadaNET / <?php print $title; ?>


  Banner





Osada Jana

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Tarnowskie Góry / Osada Jana
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bjorn
Zaawansowany
Zaawansowany


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 463
Skąd: Osada Jana

PostWysłany: Sob Wrz 22, 2007 0:26    Temat postu: Osada Jana Odpowiedz z cytatem

Cześć !

Mam takie pytanie do ludzi posiadających pewną wiedzę o TG.

o co chodzi, na stronie www.zobacz.slask.pl przeglądając stronę o TG zauważyłem, że w dzielnicach nie ma " Osada Jana " , wysłałem więc maila z informacją, że nasza dzielnica nie znajduje się na liście w odpowiedzi natomiast dostałem taką informację:

" Witamy,

A jest to administracyjna dzielnica czy moze kolonia, przysiolek, nazwa
zwyczajowa?

Pozdrawiamy
Zobacz Śląsk! "

zaskoczylo mnie to , i w gruncie rzeczy nie znam odpowiedzi na to pytanie.

Możecie pomóc Smile

Pozdrawiam
B.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jarecki
Aktywny
Aktywny


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 118
Skąd: TG Kolorowa 22

PostWysłany: Sob Wrz 22, 2007 15:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest to nazw administracyjna, tyle że dupki sa niedoinformowane, co w Polsce w przypadku urzędników jest rzeczą normalną.
_________________
Jarecki

I Sekretarz KC SPiRI
-------------------------------------------------------
Każdy kij ma dwa końce tylko kiełbasa ma jeden ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Bjorn
Zaawansowany
Zaawansowany


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 463
Skąd: Osada Jana

PostWysłany: Wto Paź 02, 2007 17:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ok , nasza dzielnica została dodana do listy.

peace.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
tomek
Bywalec
Bywalec


Dołączył: 21 Paź 2004
Posty: 18

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 16:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Nasza dzielnica ma oficjalną nazwę "Osada Jana". Do sprawdzenia na BIPie: http://bip.tarnowskiegory.pl/?grupa=przedmioty&dzial=prawo&kat=2&id=84.
A historia przedstawia się mniej więcej następująco:
Po odzyskaniu niepodległości, w 1922 lub 1923 r. zaczęto rozważać zabudowę ogromnej działki nr 2, należącej chyba do Donnersmarcków, a połoźonej obok i na zapleczu szpitala św. Jana, czyli ośrodka odwykowego dla bogatych klientów. Dokumenty z tego okresu chyba się nie zachowały, ale jest mapa z 1925 r. , gdzie widnieje nazwa "Osada projektowana", naniesiony jest podział geodezyjny i jeden, jedyny dom - bliźniaczy "dworek" przy placu przy ul. Stromej. W urzędzie mam 2-3 mapy z okresu rozwoju osiedla, z lat 30-tych, ale muszę je jeszcze opracować. W 1945 r. na mapie nazwa brzmi "Osada św. Jana" i osiedle jest zabudowane do ul. Piaskowej. Na mapie z 1960 roku - podobnie, ale nazwa zmieniła się na "Osiedle św. Jana". Za zabudową były pola, ciągnące się nieprzerwanie - i to był właściwy "eks". Obwodnica wówczas jeszce nie istniała, a ulice Słoneczników i Boleslawa Śmiałego były jednolitą drogą polną. Druga droga polna wychodziła z ul. Szopena. Do r. 1960 wytyczono juź i stopniowo zabudowywano małe nowe osiedle domków przy ulicach: Różanej - Astrów - Al. Kwiatów i Miodowej.
Pod koniec lat 60-tych powstały bloki V-kondygnacyjne i nieco później wieżowce. To samo działo się przy ul. Słoneczników (wówczas Sobiesiaka). Osiedle zmieniło nazwę na XXV-lecia PRL - czyli stało się to w 1969 r. W 1967-68 (zdaje się) powstała Obwodnica, a w 1974 do Tarnowskich Gór przyłączono m.in. Bobrowniki Śląskie, co wymagało korekty granic dzielnic. Po "XXV-leciu" przyszedł znów czas na Jana, ale o dziwo - już bez "świętego"! Na założonej w 1979-80 roku nowej mapie zasadniczej w skali 1:1000 całe osiedle ma juź dzisiejszy kształt, łącznie z pawilonami itd.
Po drodze były jeszcze przeróżne koncepcje uzupełnienia zabudowy - np. szczegółowy plan miejscowy z ok. 1978 roku, dość fantazyjna koncepcja z lat sześćdziesiątych. Na mapie sekcyjnej Tarnowskich Gór (w układzie lokalnym) z 1956 Osada ma takźe dziwny, nigdy nie zrealizowany układ ulic i działek. Ciekawostka - pod blokami na Kolorowej 20, 22 i 24 do dziś istnieją działki budowlane rozparcelowane ewidentnie pod domki jednorodzinne.

Niestety, piszę tego posta w domu, w niedzielę, bez dostępu do niektórych źródeł. Toteż proszę wybaczyć ewentualne nieścisłości. W sumie, rozwój przestrzenny Osady mam udokumentowany dość dobrze - co ok. 10 lat jest jakaś mapa lub zdjęcie lotnicze.
Pozdrawiam
Tomek - urzędnik
[szczególne pozdrowienia dla Jareckiego]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jarecki
Aktywny
Aktywny


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 118
Skąd: TG Kolorowa 22

PostWysłany: Pon Lis 05, 2007 21:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miałem dodać "większość", takie sa niestety moje doświadczenia kiedy wybieram sie do urzędów - nikt nie jest w stanie udzielić mi jednoznacznej odpowiedzi, ale jak chcesz pokornie przyjąć razy za wszystkich urzędników to jak sobie życzysz Smile
_________________
Jarecki

I Sekretarz KC SPiRI
-------------------------------------------------------
Każdy kij ma dwa końce tylko kiełbasa ma jeden ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Jarecki
Aktywny
Aktywny


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 118
Skąd: TG Kolorowa 22

PostWysłany: Pon Lis 05, 2007 21:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zapomniałem dodać: Tomku-urzędniku
_________________
Jarecki

I Sekretarz KC SPiRI
-------------------------------------------------------
Każdy kij ma dwa końce tylko kiełbasa ma jeden ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Tarnowskie Góry / Osada Jana Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group