OsadaNET / <?php print $title; ?>


  Banner





Łącza internetowe
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Komputery i sieć
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dick
Zarząd Główny
Zarząd Główny


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1183
Skąd: jestem z miasta :)

PostWysłany: Czw Paź 06, 2005 12:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jako laik staram się dokształcać, więc przeglądam różne zakamarki sieci. W trakcie wędrówek natrafiłem na cos takiego:
Cytat:
Dynamiczny podział łącza na serwerze
Na serwerze zostało zainstalowany skrypt Shaperd_cbq odpowiedzialne za śledzenie połączeń i sprawiedliwy podział łącza internetowego.
Jak to działa:
Po włączeniu się w sieć nowego użytkownika i rozpoczęciu transmisji z internetem (lokalne połączenia nie rezerwują łącza), skrypt przydziela część łącza wynikającą z prostego podziału szybkości maksymalnej łącza przez ilość aktualnie przez nie pracujących komputerów. Po 10 sekundach - shaperd sprawdza, czy użytkownik wykorzystał co najmniej 50% z przydzielonego łącza. Jeśli nie, to zostaje mu on zmniejszony o 25%. Jeśli użytkownik wykorzystuje przydział w granicach 50%-75% to program niczego nie zmienia a jeśli wykorzystuje więcej od 75% to shaperd zwiększa mu transfer o 64 kbity - pod warunkiem, że coś jeszcze zostało do przydzielenia. Zasada jest taka, że w pierwszej części skrypt sprawdza, komu można obciąć a dopiero na samym końcu z tego co zostanie z przydzielania szybkości dodaje tym co dużo ciągną. Dzięki temu program zapobiega przejęciu całkowitej kontroli nad łączem przez jednego użytkownika intensywnie korzystającego z łącza. Z drugiej strony może to powodować początkowe wolniejsze działanie internetu w przypadku zanim skrypt przydzieli większą prędkość.


pobrane z http://k8.hopto.org/index.php?action=start

A jak to u nas wygląda?
_________________
pozdrawiam
dick
(do usług + 22% VAT)
==============================
Administratorzy to się nie znają....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Czw Paź 06, 2005 16:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I znowu to samo - ktoś coś znalazł w internecie i pewnie to może być to proste rozwiązanie. Evil or Very Mad

Rany, ostatnio moja działalność na forum sprowadza się do odpisywania - to nie tak prosto, tak się tego nie robi, to nie ten parametr, tak się tego nie testuje, tak się nie da tego sprawdzić, to nie zostało nigdy zrobione, po tym się tego nie ocenia, nie tędy droga. Ja rozumiem, że chcecie pomóc, ale w kółko piszecie o rzeczach o których macie mgliste pojęcie albo nie macie go wcale. To w ogóle nam nie pomaga, a tylko denerwuje. I to bardzo.

Przepraszam, ale ja już nie mogę - nie jesteśmy w stanie przekazać wam swojej wiedzy poprzez forum, a wy w kołko pytacie się o skomplikowane specjalistyczne zagadnienia nie mając w temacie nawet podstawowej wiedzy. Po prostu nie ma na to czasu, a w moim przypadku również ochoty.

Chcesz się zapytać dlaczego nie używamy CBQ i ShaperD?

Przeczytaj wszystkie dokumenty o "bandwitch", "routing", "masquerade"
http://www.ibiblio.org/pub/Linux/docs/HOWTO/other-formats/html/

Część z tych rzeczy przetłumaczył Mr0wka, u niego tez dodatki.
http://www.mr0vka.eu.org/docs/tlumaczenia.html
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Czw Paź 06, 2005 17:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gdybyś nie znalazł tam jednoznacznej odpowiedzi, albo chciał się dopytać, to proszę bardzo:

Nie używamy CBQ, bo to przestarzały algorotym. Wprawdzie była to pierwsza próba implementacji QoS w linuksie, ale niestety zbyt uproszczona. Owszem, w części zastosowań nadal się ona dobrze spisuje, ale w naszych warunkach wykorzystanie jej było zbyt trudne: brakuje implementacji CIRa i EIRa z prawdziwego zdarzenia, a z powodu natywnego samodzielnego podziału na subklasy, konfiguracja i testy są zbyt skomplikowane. Stąd używamy pary HTB + SFQ, gdzie HTB poprzez technologię tockenów i bucketów realizuje faktyczny podział na klasy z zachowaniem dla każdej z nich CIRa i EIRa, a SFQ dzieli pasmo w każdej klasie po równo dla każdego z połączeń. Dla każdej klasy HTB jej EIR jest ustawiany na EIR łącza internetowego, dzięki czemu ruch ponad CIRami jest dzielony "po równo" przez sam algorytm HTB . Zatem jeśli jest niski ruch każdy użytkownik jest w stanie wysycić nieobciążone pasmo do pełnej przepustowości łącza.

Twisted Evil
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Dick
Zarząd Główny
Zarząd Główny


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1183
Skąd: jestem z miasta :)

PostWysłany: Czw Paź 06, 2005 17:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba się nie zrozumieliśmy.
Zauważ, że zamieszczony przeze mnie cytat pochodzi ze strony głównej jakiejś lokalnej sieci. Jest to prosta, klarowna informacja dla użytkowników, którzy nie mają (bo nie muszą mieć) pojęcia o skomplikowanych zagadnieniach. Ale dzięki tej informacji wiedzą "o co biega".
Większości nie interesują przecież "bebechy" tylko skutek.
Nie chcę przecież abyś zamieszczał jakieś gotowe skrypty i kody z komentarzami czy tą waszą chińszczyznę techniczną, której i tak 90% normalnych ludzi nie rozumie.
Z drugiej strony nie ma przymusu odpowiadania na posty. Nie masz czasu - olej to - zajmij się ważniejszymi sprawami. Za tyddzień, dwa, w wolnej chwili możesz mi nabluzgać Smile

P.S. dzienk's za linki
_________________
pozdrawiam
dick
(do usług + 22% VAT)
==============================
Administratorzy to się nie znają....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Czw Paź 06, 2005 18:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety, ale zrozumieliśmy się.

To co podałeś to techniczny opis działania CBQ z ShaperD. Ta technologia naprawdę jest tak prosta, że da się ją ściśle i szczegółowo opisać w kilku zdaniach.

Aby równie szczegółowo opisać używane przez nas rozwiązanie musiałbym napisać kilkadziesiąt razy więcej i użyć tych skomplikowanych określeń. Np. nie ma czegoś takiego jak "maksymalna przepustowość łącza" - są dwa różne parametry CIR i EIR. W przypadku CBQ tą teorię można pominąć, bo to rozwiązanie nie potrafi tego zaimplementować, przy HTB - wprost przeciwnie. ITP. ITD.

Nie używamy CBQ - u nas łącze jest dzielone automatycznie, od razu "po równo". Tyle, że to już tyle razy pisałem, że chyba nie o to chciałeś zapytać...

A jak? A dlaczego? A czemu jednak czasem są opóźnienia? A dlaczego to teraz nie działa? To tematy na obszerną książkę, a nie na forum.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Dick
Zarząd Główny
Zarząd Główny


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1183
Skąd: jestem z miasta :)

PostWysłany: Czw Paź 06, 2005 18:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I widzisz, nawet admin potrafi przemówić ludzkim głosem (i to nie w wigilię)

sERo napisał:
To tematy na obszerną książkę, a nie na forum.


I o to chodzi
Potem wystarczy (Ctrl + a) ; (Ctrl + c); open MSWord i (Ctrl + v) i do drukarni.

Przychody ze sprzedaży oczywiście na cele statutowe Smile
_________________
pozdrawiam
dick
(do usług + 22% VAT)
==============================
Administratorzy to się nie znają....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
seba
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 103
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Czw Paź 06, 2005 19:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Shaperd to brzydactwo. W pracy kiedyś to stosował admin i dlatego zlecił mi zrobienie czegoś nowego - zupełnie nie można tym czymś sterować jeśli chodzi o maksymalny i minimalny transfer... owszem - pomogłoby jeśli chodzi o użytkowinków, ale tylko o nich... pingi byłyby rzędu 100 cały czas i w ogóle badziew i kaszana przy większej ilości ludzi :/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Pon Paź 10, 2005 20:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spróbuję podsumować obecną sytuację. To nie jest dyskusja o awariach - chcę pokazać ogólny stan łącz w obecnym momencie, żebyście wiedzieli dlaczego przez następne dni to będzie działało tak, a nie inaczej. Stąd to forum i ten temat. Kolejno:

1. Netia leży. Wymieniliśmy łącza radiowe, ale one nigdy nie zostały uruchomione do końca. Mamy zakłócacza, którego próbujemy pogonić.

2. Mamy epidemię różnych wirusów. Z 50% komputerów jest zarażonych. To na szczęście nie wpływa na pracę łącz internetowych, ale zakłóca działanie sieci lokalnej. Na razie nie mamy czasu się za to wziąść.

3. Jacyś idioci wpadli na pomysł, żeby wykorzystać protokół UDP w programie P2P. To nie zakłóca bezpośrednio łącz, ale jeden komputer z tym [censored] potrafi bardzo obciążyć sieć lokalną i serwer nie mówiąc już o totalnym ogłupieniu programów testowych.

4. Po przełączeniu na łącze do TPsy okazało się, że skrypt dzielący łącze nie wydala z nowymi wyzwaniami (wirusy, UDP, masowe ściąganie po WWW i poczcie). Przy dwóch pracujących łączach pewnie nawet tego byśmy nie zauważyli, a teraz trzeba to szybko naprawić (również na przyszłość).

5. Do usprawnienia skryptu musieliśmy wyłączyć serwer proxy - to kilkunastokrotnie zwolniło ruch do stron internetowych. To też trzeba będzie ponownie skonfigurować.

6. I najweselsze - TPsa coś zmieniła w konfiguracji łącz i nie potrafimy działać z pełną przydzieloną nam prędkością. Musiałem sztucznie ograniczyć przepustowość o połowę (1Mbit/s up - 128kbit/s down). Najgorsze, że nie bardzo mamy jak to udowodnić z racji pozostałych awarii. Dopiero jak się z resztą uporamy będzie można to zgłosić.

7. Na koniec okazuje się, że z racji wolniejszego działania P2P ludzie zaczeli wysyłać gigantyczne maile i umieszczać duże pliki na stronach www.

Podsumowując: działa zaledwie połowa jednego łącza, nie mamy proxy, a to co zostało jest zakłócana przez wirusy, chamskie P2P, duże maile i pliki na WWW.

Wszelkie dyskusje o rozwoju, zmianach itp. proponuję zawiesić, aż się z tym uporamy...
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Brutus
Zarząd Główny
Zarząd Główny


Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 196
Skąd: OSADA JANA

PostWysłany: Nie Kwi 16, 2006 13:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam forumowiczów

Mając na uwadze stale rozrastającą się rzesze naszych członków, a co za tym idzie większe obciążenie istniejących łacz internetowych postanowiłem poszperać po stronach naszego monopilisty.
I okazuje się, że jest kilka "nowinek" przynajmniej jak dla mnie.

Otóż my dziś korzystamy z usług 2 operatorów, z czego jeden wisi na różnie zachowywującym się łączu radiowym.
Chcę na tym forum poddać pod dyskusję (głównie naszenu działowi adminiostracyjno - technicznemu) kilka nowych propozycji oferowanych przez TP.S.A

I tak:

Zamiast obenego DSL'a proponuje nową usługę DSL 15000.
http://www.tp.pl/prt/pl/dla_biznesu/rozw_internetowe/dsl_tp
Główne rożnice to 7,5 raza większy downland i upload 800 kbit/s
Rożnica w cenie to zaledwie 185 zł brutto

A zamiast obecnego łacza Netii, drugie połaczenie z Tepsą o parametrach chyba nawet wyższych od obecnego - 2Mbit/s w obie strony za cenę obecnego łacza. I to wszystko na kablu!
http://www.tp.pl/prt/pl/dla_biznesu/rozw_internetowe/Frame_Relay_tp
Kosztem może być jedynie opłata za kolejny nr tel. i opłata instalacyjna.

Oczywiście wszystkie powyższe PROPOZYCJE zostają poddane pod dyskusję, przeanalizowane od strony techicznej i ekonomicznej.

Jeżeli takie zmiany mogły by mieć miejsce to zapewne poprawiło by to korzystanie z wielu usług internetowych, a cena abonamentowa nie ulegała by zmianie!

Pisze to jako członek Stowarzyszenia, a powyższe propozycje mają charakter jedynie przyczynka do dyskusji. Bardzo liczy się tu zdanie administratorów i fakt, czy te usługi są już dostępne na naszym terenie.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt

Brutus
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Nie Kwi 16, 2006 14:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Mam po raz kolejny napisać, że branie dwóch łącz od jednego operatora to pomyłka, bo w razie awarii po jego stronie zostaniemy kompletnie odcięci od internetu?

2. Mam po raz kolejny napisać, że nie liczy się jakie łącze obieca nam operator (przepustowość maksymalna - EIR), ale ważne jest ile nam jest w stanie zagwarantować (CIR)? Sprawdziłeś ile kosztuje CIR w TPsa?

3. Za każdym razem, gdy przełączaliśmy cały ruch na TPsę to były protesty użytkowników. Wystarczało przerzucić cały ruch na Netię i od razu wszyscu odczuwali poprawę. Stąd jako łącze podstawowe nadal wykorzystujemy Netię, bo nawet z zakłócanym radiem sprawuje się lepiej. Tyle, że o tym też wiele razy było i na forum i w mailach.

4. Najlepsze na koniec: prawie pół roku temu dwóch operatorów przysłało nam oferty łącz światłowodowych po bardzo konkurencyjnych cenach. Akurat byłem przewalony robotą i to wy mieliście rozpoznać możliwości techniczne połączenia. Zresztą zdalnie nie jestem w stanie tego zrobić. Mieliście też sprawdzić możliwości pociągnięcia własnych światłowodów po słupach energetycznych.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Don Diego
Zaawansowany
Zaawansowany


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 350
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Pon Kwi 17, 2006 12:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do słupów energetycznych to podstawowe informacje zebrałem i przekazałem dalej (Zarząd). Odświeżyłem sobie tamten wątek i część na pewno już się zdezaktualizoiwała (chociażby nazwa firmy - teraz to jest Vattenfall Wink )
_________________
Pozdrawaiam
Don Diego de la Vega
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Brutus
Zarząd Główny
Zarząd Główny


Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 196
Skąd: OSADA JANA

PostWysłany: Wto Kwi 18, 2006 14:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W sumie to dyskusja skończyła sie na krytyce, a nie konstruktywnej polemice i wysuwaniu jakiś alternatywnych propozycji. Świat się zmienia, oferta naszych dostawców też i w ramach dostępnych środków i możliwości możemy coś zmieniać. Ja rozumiem, że światłowody i cała ta sprawa to było by extra, ale póki co to zobaczmy co można polepszyć bez wielkich inwestycji.
Zdaje sobie sprawe, że fakt posiadania 2 dostawców jest dobry ze względu ew. awarie itp. jednakt i na to jest sposób.

Moje obecna propozycja to:
Łącze z TP S.A. - zmienić z obecnego na najszybsze 15 Mbit/s lub nawet DSL 8 Mbit/s - wtedy dopłata to jedyne 63 zł! Za te pieniądze to nawet niewielki odczuwalny przyrost jakości (prędkości) będzie opłacalny!

A Netia. Jeżeli zostawić to również poprawmy jakość. Wydaje się że oferta http://www.topnet.pl/ jest chyba jakościowo lepsza od obecnej. Gwarantowane 2 Mbit/s łącze w obie strony z gwarantowanym CIR-em. Cena nie wiele wyższa od obecnej i nie wykluczone, że jako stały klient i dobry płatnik będzie można coś urwać (pozostawić na obecnym poziomie).


Oczekuje na konstruktywną (nie tylko krytyczną) polemikę.

Brutus
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Wto Kwi 18, 2006 19:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

16 stycznia wysłałem maila do władz Stowarzyszenia z opisem proponowanych rozwiązań oraz prośbą by z braku mojego czasu ich dokładnym rozeznaniem zajęła się inna osoba. Wcześniej były dodatkowe dyskusje, posłałem do Zarządu kilka cenników i ofert. Podałem gdzie w internecie szukać dodatkowych informacji, zaoferowałem pomoc, ale prosiłem, by ktoś inny przynajmniej to zaczął.

Do dzisiaj nie dostałem chociaż jednej odpowiedzi.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Wto Kwi 18, 2006 20:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brutus, to nie jest krytyka tylko suche fakty. Konstruktywne propozycje o które prosisz dostałeś trzy miesiące temu i jeśli chcesz o nich podyskutować to odpisz na maila. O szczegółowych rozwiązaniach, ofertach i potencjalnych dostawcach nie będę dyskutował na ogólnodostępnym, publicznym forum. Takie informacje w niepowołanych rękach mogą skutecznie uniemożliwić nam jakiekolwiek negocjacje w sprawie cen. Za pierwszym razem celowo odpowiedziałem ogólnikowo - tak by nie można było wykluczyć żadnego potencjalnego rozwiązania.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Dick
Zarząd Główny
Zarząd Główny


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1183
Skąd: jestem z miasta :)

PostWysłany: Czw Kwi 20, 2006 19:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brutus!
Temat był przerabiany przy okazji oferty DSL4000.
Już wtedy padło stwierdzenie, że tepsa może oferować nawet i DSL30000000 ale zawsze to będzie EIR a nie CIR (gwarantowana przepustowość)
Tak więc korzystając z Twojej propozycji byłoby to wydatkowanie dodatkowych 63zł bez jakiejkolwiek poprawy jakości usług.
Druga rzecz - ja już się raczej nie wybiorę nic załatwiać z tepsą, bo ostatnie przygody ze zwiększeniem uploadu były niezłą farsą.
Kilka rozwiązań jest omawianych mailowo a nie na public, więc przyłącz się.

Sero!
Nieprawdą jest, że nie miałeś odpowiedzi.
Sporo rozmów było i telefonicznych i "przy piwku". Niektóre tematy były popychane do przodu, ale nie zawsze udaje się zrobić coś "szybko, sprawnie i na temat".

Pozostali!
Kto ma czas i lubi spacery niech się zgłosi!
_________________
pozdrawiam
dick
(do usług + 22% VAT)
==============================
Administratorzy to się nie znają....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Komputery i sieć Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 6 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group