OsadaNET / <?php print $title; ?>


  Banner





PODZIEMIA TARNOGORSKIE
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Tarnowskie Góry / Osada Jana
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tomasz
Bywalec
Bywalec


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 89
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Czw Wrz 30, 2004 12:31    Temat postu: PODZIEMIA TARNOGORSKIE Odpowiedz z cytatem

Jak wszyscy pewnie wiecie w naszym mieście są podziemia po górnicze. Kopalnia zabytkowa sztolnia czarnego pstrąga (jest tylko małym fragmentem sztolni Fryderyka Głęboka, zresztą nazwa Sztolnia Czarnego Pstrąga została stworzona tylko dla celów turystycznych), którą prawdopodobnie wszyscy znacie jest także ok 150 KM chodników, istnieją po dziś dzień szyby, które widać na powierzchni oraz przepiękne sztolnie.

Pisze tego posta, ponieważ jestem członkiem SMZT Sekcji Penetracji i Ochrony Podziemi i mam nadzieje ze ktoś z was powie mi o czymś związanym z podziemiami, czego nie wiem, mam tu na myśli informacje dotyczącą jakiegoś wejścia do podziemi czy szybu, za każdą pomoc będę bardzo wdzięczny. Zobowiązuje się także podzielić swoja wiedza.

Postaram się w następnym post'cie opisać ciekawsze miejsca oraz wydarzenia związane z tarnogórskimi podziemiami.

Pozdrawiam i liczę ze znajda się wśród Was chętni do rozmowy o naszym mieście i jego podziemiach:)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Jarecki
Aktywny
Aktywny


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 118
Skąd: TG Kolorowa 22

PostWysłany: Pią Paź 01, 2004 7:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właściwie to jestem również zaineresowany tym tematem. Mam pytanie czy można zapisać sie do sekcji w której jesteś SMZT? Jeśli tak to byłbym chętny.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Ola
Początkujący
Początkujący


Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 2
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Sob Paź 02, 2004 21:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja bardzo bym chciała zapisać się do SMZT, a podobno bardzo trudno jest się tam dostać. Dlaczego?

Dodam też, że dwa miesiące temu miałam okazję zwiedzić Szyb Staszic! Widziałam najstarszą w Europie maszynę parową... niestety, nikt o nią nie dba i pomału zamienia się w ruinę! A przecież ludzie chętnie zapłaciliby kilka złotych, żeby ją zobaczyć. Szyb należy chyba do GPW a oni interesują się uzdatnianiem wody, a nie zabytkami Rolling Eyes Co Wy na to?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tomasz
Bywalec
Bywalec


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 89
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Sob Paź 02, 2004 23:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cieszę się bardzo z Waszego zainteresowania może zacznę może od pytań.
"Jak zostać członkiem SMZT(Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej)?”. Jak zostać członkiem Sekcji Penetracji i Ochrony Podziemi?"

Aby zostać członkiem SMZT (odpowiadając zdaje sobie sprawę ze są wśród członków naszej sieci ludzie z dużo większym stażem i zasługami w SMZT) trzeba złożyć deklaracje w siedzibie stowarzyszenia TG ul.Gliwicka 2 i zostać przyjętym przez zarząd stowarzyszenia. Naprawdę to jest trochę trudniejsze, aby zarząd przegłosował kandydaturę wymaga to poparcia któregoś z członków zarządu i z tym są kłopoty:-).

Aby zostać członkiem naszej sekcji konieczne jest członkostwo w SMZT, ale można zostać sympatykiem sekcji i stowarzyszenia i to jest trochę łatwiejsze aczkolwiek trzeba być pełnoletnim, zdrowym, wesołym:-) i zyskać aprobatę, zaufanie, polubić to, co my wszyscy kochamy (podziemia i historie)

To na tyle spraw formalnych.

Opisze pokrótce Szyb Staszic
Mieści się przy ul. Wodociągowej w Tarnowskich Górach jest ujecie wody(w tej chwili nieczynne) obecnie tylko przepompownia. Na powierzchni znajdują się dwa szyby transportowy i osobowy oraz kilka budynków administracyjnych. Jak można się spodziewać najciekawsze znajduje się pod ziemią. Wychodząc z szoli(windy) 50 metrów pod ziemia ukazuje nam się główna hala(w tym miejscu chciałem podąć wymiary, ale po pierwsze ich nie pamiętam po drugie to trzeba zobaczyćSmile naprawdę robi wrażenie, w drugiej prostopadłej hali znajduje się zabytkowa maszyna parowa, którą wypompowywano wodę na powierzchnie w tej chwili jest to zabytek niestety bardzo szybko niszczejący.(dzieło sztuki hutniczej początku wieku XX) Tak a pro po ta maszyna została zbudowana w Zielonej Górze w 1921 wiec to nie jest ta pierwsza na kontynencie sprowadzona to Tarnowskich Gór w końcu XVIII wieku. Podszybie posiada także niższy poziom na głębokości 70 m ta różnice można pokonać schodami (jest ich 120) gdzie można zobaczyć najmniejsza z hal, co nie oznacza małą gdzie znajdują się pompy zanurzeniowe. Zwiedzając podszybie można także zobaczyć naturalny wypływ wody z rury o średnicy ok 60 cm, wejścia do sztolnia Fryderyka Głęboka, ponieważ podszybie leży na drodze sztolni. Rzeczą ważną dla nas członków sekcji jest to, że z tego miejsca zaczynamy większość wypraw, ale o tym napisze następnym razem, jeśli to dalej będzie Was interesować.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Dick
Zarząd Główny
Zarząd Główny


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1183
Skąd: jestem z miasta :)

PostWysłany: Nie Paź 03, 2004 11:59    Temat postu: wejście do podziemii... Odpowiedz z cytatem

Pytałeś, czy ktoś coś wie o podziemiach i jakichś wejściach i w tym momencie przypomniała mi się szczenięca przygoda.
Otóż w wieku bodajże 14-15 lat, wraz z kumplami w ramach akcji "poszukiwacze zaginionej arki" amatorsko szukaliśmy skarbów, aby "do końca życia nic nie robić tylko wydawać pieniądze Smile "
W naszym parku przykościelnym, w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarzyka Kamilianów był przysypany właz do jakiegoś przejścia. Chodziliśmy tam przez dłuższy czas dziennie zagłębiając się coraz bardziej. Dzisiaj mgliście pamiętam, że zeszliśmy ok. 2,0m w dół i odkryliśmy c.a. 0,50m łukowatego ceglanego sklepienia poziomego chodnika.
Jednak proboszcz czujny był - podczas jednej wyprawy odkrywczej natrafiliśmy na comando w sutannach i salwowaliśmy się ucieczką. Przy następnej wizycie w miejscu akcji naszym oczom ukazała się płaska kraina - to co wykopaliśmy zgrabnie zasypano na powrót.
Cholera wie co tam tak naprawdę było, może zwykłe zejście do kanalizacji ściekowej - ale przejaskrawione emocje szczyla nastoletniego plus wizja dozgonnego bogactwa zrobiły swoje Smile

A może ktoś wie co to za wejście???
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jarecki
Aktywny
Aktywny


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 118
Skąd: TG Kolorowa 22

PostWysłany: Nie Paź 03, 2004 16:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właściwie to kto wie i może Dick ma rację, że coś znaleźli. Trzeba pamiętać, że mimo iż sztolnię wybudowano w pierwszej połowie XIX wieku (czyli nie tak dawno) to do dzisiaj nie odkryto wszystkich szybów. A przecież cała sztolnia ma długość ok 16,5 km, z czego odcinek do zwiedzania czyli Sztolnia Czarnego Pstrąga to zaledwie jej 600 metrowy odcinek. A całą sztolnię budowano kopiąc najpierw dwa pionowe szyby a potem korytarz w poziomie "na spotkanie". Więc może odkrycia jeszcze przed nami? Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Ola
Początkujący
Początkujący


Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 2
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Nie Paź 03, 2004 18:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

słyszałam o zejściu do szybu w parku - został zasypany. natomiast mój chłopak pracował w parku na stolarni i zdarzyło się, że... zapadł się piec!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tomasz
Bywalec
Bywalec


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 89
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Pon Paź 04, 2004 13:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Według map z 1911 r. na terenie galgenbergu istniały dwa szyby, ale chodników żadnych nie ma. Chętnie wybiorę się to sprawdzić potrzebowałbym od Dicka bliższych informacji o miejscu znalezionego korytarza. Posiadam cały sprzęt potrzebny do penetracji, ale najpierw trzeba to zobaczyć. Jeśli będą chętni do kontynuowania "szczenięcej przygody" Dicka to zapraszam trzeba się umówić i po prostu zejść po ziemie Smile .

Sztolnie Fryderyka Głęboka można przejść (tudzież przepłynąć ) od wypływu rzeki Dramy za parkiem repeckim aż po szyb Bore (znajduje się przy ul.Małej w TG) ok 500m za Staszicem dalej niestety jeszcze nie, ponieważ zawal blokuje przejście, ale napewno mnie nie zatrzyma Smile.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Wto Paź 05, 2004 13:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawy temat - przyklejam go.

Teraz zawsze będzie widoczny na samej górze forum i nam się nie zagubi.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Tomasz
Bywalec
Bywalec


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 89
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Sro Paź 06, 2004 13:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuje moderatorowi za przyklejenie tego tematu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Tomasz
Bywalec
Bywalec


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 89
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Sro Paź 06, 2004 14:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak prawde mowiac nie jestem pewny czy poruszony temat podziemi jest dla Panstwa interesujacy, moze po prostu nudze, a wchodzicie tu poniewaz jest na gorze Smile nie wiem, wiec prosze o opinie.

Jesli okaze sie, ze panstwo to interesuje poprosze kolegow z sekcji o ich napewno ciekawe opisy i komentarze. Chetnie podjabym dialog na ten temat.

Jeszcze raz zapraszam
jak powiedzial Jarecki "Więc może odkrycia jeszcze przed nami?"
napewno!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Dragon
Początkujący
Początkujący


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 14

PostWysłany: Sro Paź 06, 2004 15:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja jestem zainteresowany. Jakby jakaś wyprawa się zapowiadała to proszę o kontakt na mail.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Dick
Zarząd Główny
Zarząd Główny


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1183
Skąd: jestem z miasta :)

PostWysłany: Czw Paź 07, 2004 9:29    Temat postu: ... Odpowiedz z cytatem

przyznam, że jak ostanio z eksploratorem Jareckim zeszlismy do podziemi*, to nasze małżonki musiały nam pomagać wyjść na powierzchnię. Powodem znacznego ubytku sił witalnych było swojskie wino Smile


__________
* podziemia - piwnica na kolorowej Smile
_________________
pozdrawiam
dick
(do usług + 22% VAT)
==============================
Administratorzy to się nie znają....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jarecki
Aktywny
Aktywny


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 118
Skąd: TG Kolorowa 22

PostWysłany: Nie Paź 10, 2004 10:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Potwierdzam. A jakie było dobre .... Po prostu superrrrrrrrrrr Very Happy
Tyle, że z eksploracjš podziemi troche nie wyszło, bo właœciwie tkwiliœmy w tem samym miejscu Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
woj
Bywalec
Bywalec


Dołączył: 01 Paź 2004
Posty: 35
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Nie Paź 10, 2004 12:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od nas z roboty chopaki na nielegalu w op1 się mocno kręcili po szybach gwarkowskich.Super. Mieli kamere.Op 1 jest w pogotowiu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Tarnowskie Góry / Osada Jana Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group